Kotle pro vytápění soukromého domu: ceny, palivo, údržba
Topný kotel vytvoří pro váš domov autonomní topný systém
Bez nadsázky lze říci, že kotle na vytápění soukromého domu (ceny, účinnost, energetická účinnost a vlastnosti výběru budou diskutovány níže) hrají roli jakési srdce – ohřívací vody, poté ji rozptýlí potrubím do nejvzdálenějších míst rohy domu. Správný výběr kotle je nejen příležitostí, jak se vyhnout zbytečným nákladům, ale také aby byl provoz topného systému jako celku ekonomický, bezpečný a co nejpohodlnější..
Výběr kotle pro váš domov: základní parametry
Volbu topného kotle pro vytápění soukromého domu určují dva hlavní faktory:
- Napájení – nejjednodušší vzorec, který vám umožňuje přesně určit výkon, který topný kotel potřebuje (za předpokladu, že výška stropu nepřesáhne 3 m) pro normální vytápění místnosti – to je 1 kW na 10 m2 vytápěné plochy. Současně, pokud mluvíme o jižních oblastech, pak lze použít redukční faktor 0,8-0,9, ale pro sever bude naopak vyžadován větší výkon-klimatický koeficient 1,2-1,5. Pokud instalujete dvouokruhový kotel (kotel na ohřev vody pro systém zásobování teplou vodou), měl by být výkon zvýšen o 15-20%.
Nástěnný kondenzační kotel
Topný kotel v interiéru chodby
- Výsledná hodnota je minimální, proto, abyste se ochránili před vyšší mocí, měli byste přidat dalších 20-25% procent. Již na základě požadovaného výkonu je možné určit, které topné kotle jsou vhodné a které nikoli. Například elektrické (všechny typy – indukční, elektrodové, topné články) jsou účinné pro relativně malé (až 150 m2) velikosti domů, jsou vhodnější pro organizaci autonomního vytápění bytu, zatímco dieselové jsou vhodnější pro domy s velkou plochou
- pohonné hmoty – přesněji jeho ceny, ale hlavní je dostupnost. Například pro stepní zónu, a to i bez plynu, nebudou kotle na dřevo cennou alternativou kvůli nákladům na palivové dříví..
Nástěnný dvouokruhový plynový kotel pro vytápění venkovského domu a přípravu teplé vody s dobrým tlakem
Nástěnný plynový kotel
Další skutečnosti, které je třeba vzít v úvahu, jsou potřeba postavit samostatnou budovu (kotelna, bude vyžadována pro výkonné kotle, zejména plynové a naftové), energetická nezávislost (schopnost fungovat bez elektřiny), automatizace vytápění (režimy programování , integrace do systému „chytré domácnosti“) a důležitý parametr – provozní bezpečnost.
Elektronický řídicí systém pro autonomní vytápění
Plynové kotle
Za přítomnosti nedalekého plynovodu, ve většině případů (asi 85%), volí majitelé soukromých domů plynové kotle pro vytápění. Za prvé, jsou docela ekonomické, přitahují jednoduchý proces a vysoký stupeň automatizace – moderní modely, se začátkem chladného období, mohou vyžadovat, aby vlastník spustil pouze kotel, a v budoucnu vestavěný v automatizaci bude regulovat proces vytápění (s přihlédnutím k vnější a vnitřní teplotě, přítomnosti majitelů domu, pozorování denního a nočního režimu atd.).
Nástěnný plynový kotel
Aby kotel nebyl nápadný, lze jej umístit do skříně
Plynové kotle navíc přitahuje široká škála modelů, kdy je možné provést optimální volbu, a to jak z hlediska výkonu, tak řady dalších parametrů (dvouokruhový kotel, energeticky nezávislý, typ pece atd.) .). Mezi další výhody zaznamenáváme:
- velmi vysoká, ve srovnání s jinými typy kotlů, účinnost – v některých modelech může dosáhnout 95-97%
- snadná obsluha – není nutné obstarávat (přinášet) palivo, stejně jako ho přidávat během spalování (jako u kotlů na tuhá paliva) a poté čistit popel
- jednoduchost organizace dodávky teplé vody
- šetrnost k životnímu prostředí – plyn téměř úplně vyhoří a vypouští minimum sazí a sazí
Plynový dvouokruhový kotel umístěný v kuchyni
Objemný kotel a kotel je nejlépe vyvést do nebytových prostor.
Mezi nedostatky je třeba poznamenat složitost a vysoké náklady na získání povolení a registraci projektu, jakož i potřebu instalace plynovodu. Pro instalaci výkonných kotlů (z bezpečnostních důvodů) možná nebudete potřebovat jen samostatnou místnost, ale samostatnou kotelnu, stejně jako dodržování mnoha pravidel a omezení. Za zmínku stojí také potřeba každoročně, před začátkem sezóny, podstoupit kontrolu ze strany příslušných úřadů. Pokud porovnáme ceny za plynová zařízení s jinými typy kotlů (s přibližnou shodností parametrů), pak zaujmou nějaké mezilehlé místo.
Instalace plynových kotlů musí být svěřena odborníkům.
Rada! Při nákupu kotlů zahraniční výroby je třeba poznamenat, že jejich kapacita je uvedena pro odpovídající tlak plynu. V našich řadách je tlak obvykle nízký, proto se vyplatí zvolit o něco výkonnější modely, optimální je, pokud je jejich automatizace přizpůsobena kolísání tlaku.
Podle recenzí spotřebitelů jsou nejlepší modely BAXI a Protherm (od levných), stejně jako Viessman, Buderus, Valliant.
Kotle na tuhá paliva
Kotel na tuhá paliva
Segment trhu s topnými zařízeními, který v poslední době vykazuje stabilní růst. Moderní kotle na tuhá paliva vůbec nepřipomínají kamna na dřevo, dnes jsou vysoce účinným topným zařízením, které získalo vynikající recenze od topenářů. Obnovení masivní poptávky po kotlích na tuhá paliva je způsobeno několika faktory:
- kotle na spalování dřeva na dlouhou dobu, pyrolýzu a pelety mají výrazně zjednodušenou obsluhu-jedna dávka palivového dřeva vydrží od 12 do 24 hodin a kotle na pelety mohou mít speciální zásobníky, jejichž objem (s automatickým podáváním) může vystačit na více než jeden den hoření. Současně po spalování zůstává minimum popela, který lze později použít na zahradě (pozemku) jako hnojivo
Univerzální kotel s automatickým přívodem paliva
- zavedení inovativních technologií umožnilo výrazně zvýšit účinnost kotlů na tuhá paliva
- nízká, ve srovnání s plynem, úroveň nebezpečí požáru a výbuchu, i když zvažujeme domácí možnosti
- možnost využití různých druhů paliva – palivové dříví, uhlí, rašelinové brikety, sláma, slunečnice, pelety, piliny
Princip činnosti nízkoteplotního kotle s automatickým podáváním pelet
- energetická nezávislost – instalace kotle na tuhá paliva činí jeho majitele nezávislým na službách plynárenských společností
- stabilní ohřev při velmi nízkých teplotách, kdy tlak v plynovodech výrazně klesá a provoz plynových kotlů je velmi nestabilní. A zastavení topení ohrožuje nejen nepohodlí, ale také odmrazování celého oběhového systému chladicí kapaliny – a to je velmi významná finanční ztráta.
Kotel na tuhá paliva dokonale zapadne do interiéru obývacího pokoje
Recenze spotřebitelů mezi dostupnými modely jsou Protherm, Evan, Dakon, ZOTA MIX a mezi drahými – Buderus.
Stojí za zmínku, že domácí kotle (fotografie a výrobní pokyny jsou v síti široce prezentovány) z hlediska účinnosti nemohou konkurovat továrním vzorkům.
Naftové kotle
Kotle na kapalná paliva postupně ztrácejí na významu, a to především kvůli ceně paliva (petrolej, nafta). Jejich ekonomická účinnost, i přes vysokou účinnost, je mezi ostatními možnostmi nejnižší. Kromě toho jsou naftové kotle (samotné zařízení) velmi drahé, dnes jsou na trhu prezentovány pouze importované modely – Ferroli, Vaillant, Viessmann, Dakon, De Dietrich, Protherm, Roca. Náklady na instalaci se také zvyšují kvůli potřebě nákupu nádrže (kontejneru) na palivo a také filtračního systému. A ještě jeden důležitý bod – všechny naftové kotle jsou těkavé; obsahují speciální dmychadla pro přívod vzduchu. Vzhledem ke své objemnosti jsou vyráběny pouze v podlahové verzi a budou vyžadovat samostatnou místnost..
Dieselový kotel
Rada! Naftové kotle jsou docela univerzální, mnoho z nich má schopnost přepnout (přestavět) na jiné druhy paliva, nejoblíbenější možností je „diesel-plyn“. Tuto možnost lze použít jako dočasnou, dokud není dodán plyn, a později – jako zálohu, pokud dojde k problémům s dodávkou plynu..
Olejové kotle se obvykle používají v podmínkách, kde není hlavní plynovod
Elektrické kotle
Elektrické kotle (indukční, elektrodové, topné články) často fungují jako záložní nebo doplňkový zdroj tepla spárovaný s plynovým kotlem nebo kotlem na tuhá paliva. A to navzdory skutečnosti, že pokud jde o provozní vlastnosti, výrazně je překonává:
- snadná instalace – není třeba získat povolení, stačí pouze dodávat elektřinu. Elektrické kotle všech typů, ať už indukčních nebo elektrodových, jsou velmi kompaktní, takže je lze namontovat na zeď, není potřeba samostatná místnost ani komín
Elektrické kotle patří mezi nejběžnější
Stylový elektrický kotel v interiéru kuchyně
- bezpečnost – elektrodové nebo indukční kotle ohřívají vodu přeměnou elektrické energie na tepelnou energii, nespalují vzduch, nevypouštějí oxid uhličitý, nehrozí nebezpečí požáru – otevřený oheň, únik plynu nebo nafty atd. Hlavní věcí je vybrat správný kabel.
- vysoký stupeň automatizace a řízení kotle
Elektrický kotel s elektronickým řídicím systémem
Elektrické topné kotle jsou bezpečné a velmi účinné
Hlavním problémem je ale otázka ceny elektřiny, z hlediska nákladů jsou i ekonomické indukční (elektroda o něco horší) kotle na úrovni naftových jednotek. Porovnáme -li ceny, pak jsou indukční kotle mnohem dražší než elektrodové kotle podobného výkonu, ale zároveň jsou energeticky méně náročné..
Podle hodnocení nejlepší výrobci Protherm, SAV (indukce), Zota, Vaillant (topné články), Wespe Heizung, Dakon (topné články a elektroda).
Kombinované kotle
Kombinované kotle jsou snahou techniků zkombinovat výhody, které mají topná zařízení různých typů (plyn, dřevo, nafta, indukce, elektroda), a zároveň se snažit minimalizovat jejich nevýhody a nouzová rizika. Výhody jejich instalace:
- Kombinované kotle umožňují použít místo plynu levnější palivo (dřevo, pelety). Alternativně použití palivového dřeva v mimosezóně, kdy k vytvoření pohodlných podmínek, stačí pár hodin zahřát a s nástupem stálých mrazů přejít na plyn
Kombinovaný kotel na plyn a dřevo
- schopnost rezervovat druhy vytápění při odpojení (kritický pokles tlaku), například plyn, přepnutí na palivové dříví (uhlí, nafta)
- Kombinované kotle mají schopnost automaticky přepínat (pokud to konstrukce umožňuje) z jednoho druhu paliva na jiný
Kombinované kotle se také často instalují v případech, kdy se v blízké budoucnosti plánuje dodávka plynu..
Podlahový kombinovaný kotel s kotlem uvnitř pro vytápění venkovského domu a přípravu teplé vody s dobrým tlakem
Univerzální kotle však mají také významné nevýhody:
- složitost návrhu – univerzálnost kotle je dosažena díky komplikacím jeho konstrukce, vyžadují profesionální seřízení a pravidelnou servisní (spíše nákladnou) údržbu. Domácí „upgrady“ přitom mohou být velmi nebezpečné, zvláště pokud jde o kompilace pomocí plynových hořáků
- kombinované kotle na plyn a palivové dřevo s jedním hořákem vyžadují neustálé čištění plynového hořáku, na kterém se hromadí spalování odpadního dřeva.
- vysoké náklady jak na samotné zařízení, tak na jeho instalaci. Kombinovaný kotel je vždy instalován v oddělené místnosti.
Kombinovaný kotel
Viessmann Vitoladens 300 se samostatným ohřívačem vody Vitocell
- velká hmotnost a rozměry kotlů – kombinované kotle jsou vyráběny výhradně v podlahové verzi, vzhledem k jeho velké hmotnosti bude nutné vyplnit základ
- těkavost – kombinované kotle lze provozovat pouze tehdy, je -li k dispozici automatický ventilační systém s elektrickou energií (zvláště důležité, když je v provozu plynový hořák)
Uživatelské recenze v segmentu rozpočtu označují modely od společnosti Protherm, v horní cenové kategorii – Viessman, Buderus ACV.
Jak si vybrat topný kotel pro instalaci v soukromém domě – další podrobnosti najdete ve videu: