Dieta ketogeniczna – tak czy nie?
Za kilka tygodni nadejdzie lato, a wraz z nim ładna pogoda. Długo oczekiwany i wyczekiwany przez tak wielu Niemców sezon kąpielowy już wkrótce! Naprawdę chcesz pokazać topową sylwetkę przy basenie lub na wakacjach. Niestety dla wielu osób pozostaje to niespełnionym marzeniem. Co mogłeś zrobić? Czy istnieje w ogóle cudowne lekarstwo, które może zrzucić kilogramy? Czy musisz jeść więcej mięsa lub ryb, aby szybko schudnąć? Czy należy całkowicie zrezygnować ze słodyczy? A także na dojrzałych owocach? A co ze świeżymi warzywami? Pytanie za pytaniem…. Ale nie ma odpowiedzi. Tak, istnieją różne diety, na przykład tradycyjna, azjatycka lub wegetariańska. Popularna jest również dieta Atkinsa, podobnie jak niskowęglowodanowa, śródziemnomorska dieta, Weight Watchers i inne, które uzupełniają listę zdrowego odżywiania. Ale to, co przyjęło się w ostatnich latach, to dieta ketogeniczna.
Dieta ketogeniczna? Co to dokładnie??
Jeśli wypróbowałeś którąkolwiek z wyżej wymienionych diet i nie uzyskałeś pożądanych rezultatów, możesz być trochę zdezorientowany, a nawet zniechęcony. Jednak Twoja ciekawość doprowadzi Cię do nowych odkryć, dlatego chcesz dowiedzieć się więcej o innych możliwościach redukcji wagi.
Z tego powodu najnowsza dieta może Cię zainteresować. Dieta ketogeniczna, znana również w skrócie jako dieta ketonowa, to najnowszy trend w odchudzaniu. Jest chwalona przez swoich zwolenników i chwalona jako bardzo udana. Twierdzą, że plan żywieniowy o wysokiej zawartości tłuszczu i niskiej zawartości węglowodanów pomógł im niemal natychmiast stracić kilogramy – i jedz to z bekonem i serem! Ale są przeciwnicy bardziej sceptyczni. Całkowicie odrzucają dietę ketogeniczną, zaprzeczają jej i nazywają ją najgorszą jak dotąd dietą. Gdzie jest prawda, którą chcemy wyjaśnić poniżej?.
Dieta ketogeniczna: pożegnaj się z węglowodanami!
- Co mówią eksperci o diecie ketogenicznej?
Eksperci ds. zdrowia i dietetycy określają dietę ketonową jako formę diety niskowęglowodanowej. Opiera się na diecie wysokotłuszczowej i ekstremalnie niskowęglowodanowej. Węglowodany są ważnym źródłem energii dla organizmu. Jeśli ich brakuje, jest to ekstremalny stan. Ciało musi sobie pomóc w inny sposób. Wtedy czerpie potrzebną energię z tłuszczu, a nie z cukru. W ten sposób zostaje wprowadzony w rodzaj głodowego metabolizmu. W tym stanie wątroba opada z powrotem na tłuszcz i tworzy substytut glukozy, są to tzw. ketony. Dlatego ten rodzaj diety nazywa się dietą ketogeniczną. Żywność zawierająca węglowodany to absolutne tabu na diecie ketonowej. Należą do nich np. pieczywo, makarony, cukier, bataty, ale także wiele rodzajów owoców i warzyw oraz rośliny strączkowe i mleko.
Jajka, bekon i zielone warzywa – to dozwolone w diecie ketogenicznej.
- Jakie są zalety diety ketogenicznej?
Choć dieta ketogeniczna jest ekstremalna, szybko prowadzi do wymarzonej wymarzonej sylwetki, ponieważ dzięki tej diecie w krótkim czasie zrzucasz zbędne kilogramy. Wielu ich zwolenników uważa, że jest to nawet bardziej skuteczne niż dieta niskowęglowodanowa. Dieta ketogeniczna koncentruje się na jedzeniu głównie tłuszczu (60%), ograniczonej ilości białka (35%) i prawie braku węglowodanów (tylko 5%). Lista dozwolonych produktów spożywczych obejmuje: mięso, owoce morza, jajka, zielone warzywa, orzechy i nasiona, tłuszcze i oleje oraz niektóre produkty mleczne. Jeśli chodzi o napoje, większość ekspertów ds. diety ketonowej zaleca picie dużej ilości wody i dietetycznych napojów gazowanych (choć ta ostatnia jest sztucznie słodzona), ale bez coli dietetycznej!
Typowe jedzenie na diecie ketonowej
Prowadzone są badania lekarskie i badania naukowe, które wykazują zdrowotne działanie diety ketogenicznej. Ponieważ dieta ta obniża poziom cukru we krwi i poprawia wrażliwość na insulinę, może być polecana pacjentom z cukrzycą. Dieta ketogeniczna jest odpowiednia również dla dzieci z padaczką i pacjentów z chorobą Alzheimera. Zanim zaczniesz dietę ze względów zdrowotnych, koniecznie zasięgnij porady lekarza. W przeciwnym razie może wystąpić ryzyko.
Orzechy, jajka i awokado są na planie diety ketonowej.
- Jakie są wady diety ketogenicznej??
Jak dotąd tak dobrze, twierdzą eksperci. Jeśli stosujesz dietę „ketogeniczną”, możesz stracić kilogramy w bardzo krótkim czasie. Jednak ta dieta ma również pewne wady dla organizmu i naszego zdrowia. Z jednej strony dieta ketogeniczna jest daleka od zdrowej, a z drugiej strony efekt jo-jo jest gwarantowany, jeśli przestaniesz ją stosować. Krótko mówiąc, dieta jest ekstremalna i niezrównoważona. W fazie przejściowej często występują następujące objawy: wzmożone uczucie głodu, zmęczenie, ból głowy, nudności, niestrawność i problemy ze snem. Ten restrykcyjny plan żywieniowy wymaga również dużej siły woli. Jeśli chcesz lepszych, trwalszych rezultatów i uniknąć efektu jojo, musisz połączyć dietę z treningiem siłowym. Nasza rada to: jeśli naprawdę chcesz stosować dietę ketogeniczną, musisz bezwzględnie przestrzegać diety pod nadzorem lekarza.
Poniżej znajdują się dwie listy produktów spożywczych. Raz z tymi, które można spożywać podczas diety ketogenicznej, a potem są takie, których należy całkowicie unikać. Chcemy Cię tylko o tym poinformować, Ty sam decydujesz, co byłoby dla Ciebie dobre, a co nie.
Dobrze wygląda i smakuje!
- Co jeść będąc na diecie ketonowej?
- Mięso: kurczak, wieprzowina, stek, mielona wołowina, jagnięcina, boczek, szynka, indyk, kiełbasa (w limitowanych ilościach)
- Ryby: łosoś, lucjan, pstrąg, tuńczyk, dorsz, sum, halibut
- Owoce morza: małże, ostrygi, homary, kraby, przegrzebki
- Jajka
- Niektóre warzywa: kalafior, kapusta, awokado, brokuły, cukinia, papryka, bakłażan, pomidory, szparagi, ogórek, cebula, grzyby, szpinak, sałata, fasolka szparagowa, oliwki
- Większość tłuszczów i olejów: masło, olej kokosowy, oliwa z oliwek, ghee, smalec, olej z awokado, majonez
- Wysokotłuszczowe produkty mleczne: śmietana, ser (miękki i twardy), serek śmietankowy, śmietana
- Orzechy i masła orzechowe: migdały, orzeszki ziemne, masło orzechowe, masło migdałowe, orzechy makadamia, orzechy pekan, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzeszki pinii
- przyprawy
- woda
- niesłodzona herbata
- Kawa bez cukru i może z niewielką ilością śmietanki
- Jagody (oszczędnie): jagody, jeżyny, maliny
- Słodziki sztuczne (oszczędnie): stewia, sukraloza
- Alkohol (oszczędzanie): sznaps, wytrawne wino, szampan
Awokado z jajkiem i wędzonym łososiem – pyszne!
- Czego powinieneś całkowicie unikać podczas diety ketonowej:
- Owoce: jabłka, banany, pomarańcze, winogrona, arbuzy, brzoskwinie, melony, ananasy, wiśnie, gruszki, cytryny, limonki, morele, grejpfruty, kiwi, śliwki, figi, mango, papaje, mandarynki, daktyle, rodzynki
- Warzywa korzeniowe: ziemniaki (słodkie i zwykłe), marchew, bataty, pasternak
- Słodycze: czekolada, ciasta, ciastka, lody, ciastka, budyń
- Zboża i skrobia: pszenica, ryż, żyto, owies, kukurydza, komosa ryżowa, jęczmień, proso, amarantus, gryka, zboża porośnięte
- Produkty zbożowe: płatki zbożowe, chleb, makarony, ryż, kukurydza, płatki owsiane, krakersy, pizza, popcorn, musli, mąka
- Rośliny strączkowe: fasola, groch, ciecierzyca, soczewica
- Alkohole: piwo, cydr, słodkie wina, słodzone napoje alkoholowe
- Soki, koktajle, lemoniada oraz słodzona herbata i kawa
- Słodzone sosy i dipy
- Mleko i niskotłuszczowe produkty mleczne
- Słodziki: cukier trzcinowy, miód, syrop klonowy, splenda, aspartam, sacharyna, syrop kukurydziany
- Niektóre oleje: rzepakowy, sojowy, arachidowy, sezamowy, słonecznikowy