Degustacja wina zwykle odbywa się w trzech krokach
Degustacja wina zwykle odbywa się w trzech krokach
Kto kiedykolwiek w jednym? Degustacja wina uczestniczy wie, że odbywa się to w trzech krokach. Najpierw chodzi o wygląd, potem o zapach i dopiero w końcu o picie. Ale o co tak naprawdę chodzi w poszczególnych krokach??
Notatki są przydatne
Może to zabrzmieć dziwnie, ale rób notatki podczas Degustacja wina zrobienie tego ma sens. Bo w ten sposób wrażenia zmysłowe można ubrać w słowa i utrwalić je. Później można z niego odczytać ogólne wrażenie lub skorzystać z notatek dla porównania. Jeśli weźmiesz udział w profesjonalnej degustacji wina, prawdopodobnie otrzymasz tzw. karty degustacyjne, które możesz wypełnić i później porównać z innymi uczestnikami.
Teoria koloru jako wrażenie optyczne
Z pewnością widzieliście to już wcześniej: koneserzy wina machają winem w kieliszku i patrzą na tak zwane łzy, które powstają. Oznacza to, że wino spływa gęstymi kroplami po wewnętrznej szklanej ściance. Im bardziej spada, tym więcej ma pensji. Kolejny krok dotyczy odcienia i intensywności, które najlepiej można dostrzec na białym tle. Wina czerwone różnią się od czerwonobrązowego do rubinowoczerwonego, a nawet czarnego czerwonego z fioletowymi tonami. Zasadniczo przyczynia się do tego intensywność koloru czerwone wino dużo o jego wieku, ale także o powierzchni uprawy. Wina białe może być zielonożółty do złotożółtego lub jasnobrązowego. Obowiązuje tu zasada: im starsze wino, tym ciemniejsze.
Ocena nosa na podstawie znajomych zapachów
Kolejnym krokiem jest zapach, który najlepiej opisać za pomocą znajomych zapachów. Może być tak, że drobna kropla pachnie miodem, lukrecją lub smołą. Ogólnie istnieje siedem różnych rodzin smaków, od kwiatowych, przez owocowe, po warzywne lub pikantne i karmelizowane. Możliwy jest również zapach mikrobiologiczny lub dymny.
W końcu jest smak
Jako ostatni krok Degustacja wina można wtedy również skosztować wina w dosłownym tego słowa znaczeniu. Aby doskonale ocenić smak, należy najpierw powoli popijać i trzymać przez jakiś czas w ustach. Jeśli poruszasz nim w przód iw tył językiem, smak może się zintensyfikować. W tym kontekście eksperci mówią o „przeżuwaniu wina”.
Przede wszystkim chodzi o związek między kwasowością a słodyczą, bo to właśnie te dwa smaki mają silny wpływ na wino. Aromaty, które są następnie rozwijane, są opisane w podobny sposób do zapachu i podzielone na różne rodziny. Kolejnym ważnym kryterium jest konsystencja, czyli jak wino czuje się w ustach.