Sam zbuduj pomoc wspinaczkową – 39 kreatywnych pomysłów i prostych instrukcji
Nie tylko my, ludzie, jesteśmy zafascynowani wspinaczką. Wiele roślin jest również prawdziwymi entuzjastami wspinaczki i lubi wspinać się w górę. Większość z nich potrzebuje odpowiedniej pomocy wspinaczkowej, aby zapewnić im niezbędne wsparcie. W zależności od rodzaju rośliny, pomoce wspinaczkowe różnią się kształtem, wielkością i fakturą. Na przykład rośliny jednoroczne często radzą sobie tylko z kijami wykonanymi z drewna lub bambusa, podczas gdy rośliny wieloletnie potrzebują bardziej stabilnych pomocy wspinaczkowych wykonanych z drewnianych listew lub metalu w kształcie wachlarza lub kraty. Dziś dajemy Ci kreatywne i przydatne pomysły i wskazówki, a także kilka instrukcji, jak samodzielnie zbudować własne wsparcie wspinaczkowe. To nie tylko oszczędza pieniądze, ale także pokazuje radość tworzenia, a także działa w sposób przyjazny dla środowiska. Miłego czytania i pracy oraz powodzenia!
Elegancka pomoc do wspinaczki w kształcie rombu
Kratki zapewniają wysokość ogrodu i oszczędzają miejsce
Czy chciałbyś wyhodować więcej warzyw i innych roślin pnących na małej przestrzeni? Myśl pionowo! Jednym z najłatwiejszych sposobów optymalnego wykorzystania małych powierzchni ogrodowych jest uprawa roślin na pomocach wspinaczkowych, takich jak kraty. Rośliny takie jak fasola wielokwiatowa są niezwykle wydajne i dlatego można je uprawiać w ciasnych rzędach.
Rośliny Espalier zużywają również mniej wody. Zamiast podlewać całą rozłożystą roślinę, możesz po prostu podlać podstawę, w której znajdują się korzenie rośliny.
Wąsy dodają struktury i nadają ogrodowi nie tylko więcej wysokości, ale także zupełnie inny urok. Również ptaki śpiewające docenią możliwość wylądowania na twoim podwórku. Mogą więc pomóc kontrolować populacje owadów. Umieszczenie roślin nad ziemią również zwiększa cyrkulację powietrza, co może pomóc zminimalizować choroby roślin.
Zbuduj samodzielnie pomoc do wspinaczki na tipi
Rośliny Espalier mogą również pomóc w zapewnieniu bardzo potrzebnego letniego cienia tu i tam. Warzywa pnące, takie jak na przykład ogórek, można uprawiać na pochyłej kratce nad grządką warzywną i łączyć z innymi warzywami. Byliny liściaste można hodować na kratach po południowej stronie domów, aby zacieniać dom w upalne lato i przepuszczać słońce zimą. Niektóre rośliny, takie jak fasola wielokwiatowa, dynia i kwiaty takie jak powój, mają wystarczająco długie wąsy, aby z łatwością pokryć małe kratki, takie jak tipi, tworząc doskonałe letnie fortece dla dzieci.
Warzywa na kratach są też zwykle łatwiejsze do zbioru. Zamiast patrzeć przez rozległą dżunglę roślin dyniowych, możesz łatwo zobaczyć je wiszące na kratce. Ponadto pomija się również denerwujące pochylanie się. Owoce są też zazwyczaj czystsze i bardziej jednolite.
Podpora siatkowa do ogórków
Które rośliny bezwzględnie potrzebują pomocy przy wspinaczce?
Wiele roślin to dobre podpory wspinaczkowe, a niektóre absolutnie ich potrzebują. Poniżej znajdują się niektóre warzywa, kwiaty i byliny, które są do tego idealnymi kandydatami:
Warzywa – Ogórki, dynie, melony i arbuzy, groszek, fasola wielokwiatowa, winorośle i pomidory.
Kwiaty i byliny – Słodki groszek, powój, powojniki, nasturcje, chmiel, kiwi itp..
Wśród pnączy występują również tzw. Ich narządy są dość mocne i zazwyczaj nie potrzebują wsparcia podczas wspinaczki. Sam udaje ci się utrzymać ścianę. Jednak w ten sposób mogą uszkodzić elewację i pozostawić nieestetyczne ślady. Dlatego też tutaj zaleca się zastosowanie odpowiedniej pomocy do wspinania. Takimi roślinami są np. dzika winorośl czy bluszcz.
Przydatne pomoce wspinaczkowe można nawet zaprojektować z liną sizalową
Jakie materiały nadają się na pomoce wspinaczkowe DIY??
Swoje wsparcie wspinaczkowe możesz zbudować zarówno z zebranych materiałów naturalnych, jak i z zakupionych. Do najbardziej popularnych należą gałązki wierzby i bambus. Inne drewniane patyczki i patyczki również mogą stanowić doskonałe podparcie dla twoich roślin. Zazwyczaj są one wiązane sizalem, konopiami, jutą lub nylonowym sznurkiem lub łączone ze sobą za pomocą gwoździ. Wiele używanych przedmiotów można również przy niewielkim wysiłku przekształcić w kreatywne pomoce wspinaczkowe do upcyklingu. Najczęstsze z nich to: oparcia krzeseł, felgi rowerowe, przybory ogrodowe i kuchenne, stelaże łóżek, sekcje pod głowę i nogi, stelaże z listew itp..
W zależności od materiału i osobistych preferencji możesz zaprojektować swoje pomoce wspinaczkowe w różnych formach. Niektórzy wolą kształt litery A, inni wolą konstrukcje przypominające wachlarz, a jeszcze inni chcą mieć kraty lub zbudować tak zwaną pomoc do wspinaczki tipi.
W poniższych filmach znajdziesz kilka prostych instrukcji, które możesz wdrożyć według własnego uznania, aby zbudować dla siebie odpowiednie wsparcie wspinaczkowe.
Zbuduj prostą pomoc do wspinaczki z drewna i wełnianego sznurka
Zbuduj samodzielnie podpórkę do wspinaczki z gałęzi wierzby
Łatwiej i bez splatania bambusowymi kijami
Lub po prostu zwiąż ze sobą długie drewniane patyki jak tipi
Zbuduj sobie piramidę wspinaczkową z drewna
Koniecznie spójrz również na pozostałe pomysły na majsterkowanie na pomoc do wspinaczki w ogrodzie lub na balkonie. Na pewno znajdziesz inspirację, której potrzebujesz właśnie teraz!
Elegancka i zajmująca niewiele miejsca – nowoczesna pomoc do wspinaczki wykonana z drewna i metalu
Kratka pełna jaśminu nadaje ogrodowi niebiański zapach i większą strukturę
Krataki w kształcie litery A są praktyczne i wyglądają bardzo dekoracyjnie
Stara brama ogrodowa nie jest przestarzała
Tak jak naczynia ogrodowe z czasów babci