Sadzenie lawendy w domu i ogrodzie: jaki jest pożytek i co trzeba o nim wiedzieć?
Lawenda to wyjątkowa roślina, z której każdy może w jakiś sposób skorzystać. Kwiaty wyglądają pięknie, ale też urzekają swoim cudownym zapachem. Wykazano, że lawenda ma wspaniały wpływ na nasze ciało i umysł. Ale oto najlepsze wiadomości, jakie mamy dla Ciebie! Lawendę można posadzić w domu. Działa to równie dobrze w ogrodzie, jak i na balkonie. Oto wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.
Możesz użyć zarówno liści, jak i kwiatów
Dlatego powinieneś posadzić lawendę!
Zanim udzielimy Ci konkretnych wskazówek, jak sadzić lawendę, chcielibyśmy Cię trochę zmotywować. Zarówno liście jak i kwiaty lawendy mogą być wykorzystywane do celów terapeutycznych. To naturalne aromaty, które można wykorzystać również w gastronomii.
Są również szeroko stosowane w kosmetyce. Idealnie sprawdziłyby się w aromaterapii i działały kojąco na skórę i włosy. Last but not least, ta lawenda działa jak naturalny środek uspokajający bez żadnych znanych skutków ubocznych. Wiele osób rozwiązuje swoje problemy z przetłuszczającymi się włosami i skórą głowy, a także z przebarwieniami na twarzy za pomocą wody lawendowej.
Lawendę można również łączyć z innymi roślinami w ogrodzie, jeśli jest między nimi większa prześwit
Właściwa gleba dla lawendy
Zacznijmy od tego, gdzie lawenda dobrze sobie radzi. W domu lawenda czuje się jak w domu w miejscach o suchym klimacie. Idealna gleba byłaby piaszczysta, z dużą ilością kamieni i sucha. Jednak w ostatnich latach odkryto również, że gleba bogata w próchnicę jest również bardzo dobra dla rośliny. Najlepiej przygotować mieszankę ziemi z ogrodu z wapnem i piaskiem. Możesz użyć w nim lawendy.
Lawenda w doniczce – misja jest całkiem możliwa!
Oto jak posadzić lawendę w doniczce!
Nawet jeśli masz większy ogród, powinieneś najpierw posadzić lawendę w doniczce. W ten sposób masz wszystko pod kontrolą. Wtedy zawsze można go przesadzić do ziemi. Lawenda lubi umiarkowane temperatury, dlatego w pomieszczeniu nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Umieszczając tę roślinę w doniczce, możesz łatwo uzyskać odpowiednią mieszankę gleby, piasku i wapienia. Szczególne znaczenie ma również drenaż, ponieważ gleba nie może być zbyt wilgotna. Do tego potrzebne są doniczki z nieco większymi otworami, przez które przepływa woda. W tym przypadku nie ma znaczenia, o której porze roku sadzisz lawendę.
Nawet pielęgnacja lawendy to terapia sama w sobie
Lawendę można również umieścić w ogrodzie
Lawendę można oczywiście umieścić w ogrodzie. W tym celu wybierz miejsce, które jest bardzo dobrze osłonięte od wiatru. Idealnie powinno leżeć w półcieniu. Najlepiej robić to wiosną, kiedy szansa na mróz jest minimalna. Odległość między poszczególnymi roślinami powinna wynosić co najmniej 30, a maksymalnie 90 cm. W takim przypadku należy bezwzględnie unikać zalania wodą i wybrać miejsce o dobrej przepuszczalności. Lawenda nie może też znajdować się zbyt blisko innych roślin.
Woreczki z suszonymi kwiatami lawendy to świetny pomysł na prezent
Małe rośliny lub nasiona?
Masz dwie możliwości sadzenia lawendy. Możesz posadzić mały pęd, który ma już 10 cm wysokości. Inną alternatywą byłyby nasiona. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Dzięki roślinom osiągniesz oczywiście szybsze rezultaty. Można je również posadzić nieco później niż wczesnym latem. Ale to droższy wariant i byłby lepszym rozwiązaniem na balkon i zastosowanie np. w donicach. Musisz jednak upewnić się, że rośliny są w dobrym stanie. Jeśli rosną w nieodpowiedniej glebie, mogą szybko gnić, zanim będą mogły się dalej rozwijać.
Jest twarda lawenda, która może chybić nawet -15 stopni
Rosnąca opieka
Jeśli sadzisz lawendę, musisz być przygotowany na konieczność jej przycinania również w ciągu roku. Roślina, która już wyrosła, po prostu potrzebuje tej pielęgnacji, aby jak najlepiej się rozwijała. Ale to czysta przyjemność sama w sobie, bo już wchodzisz w kontakt z kwiatami i będziesz cieszyć się tą tak przemyślaną aromaterapią! Lawendę trzeba zredukować dwukrotnie. Musisz to zrobić wkrótce po wyrośnięciu pierwszych kwiatów. Wtedy jest to konieczne, tuż przed uschnięciem lawendy, czyli w środku lata. Celem jest umożliwienie rozwoju nowych pędów i drugiego kwiatu. Za pierwszym razem około połowy, a za drugim – jedna trzecia rośliny zostaje przycięta.
Lawenda dobrze rośnie na suchej, piaszczystej glebie
Znajdź odpowiedni rodzaj lawendy!
Na rynku dostępne są dwie popularne odmiany lawendy, które można odpowiednio kupić i posadzić. Jeden z nich dość dobrze znosi ostre temperatury do -15 stopni. Byłoby to idealne rozwiązanie do ogrodu. Na balkon można również użyć innej odmiany, która byłaby dobra przy około 0 °. Tę niezbyt odporną odmianę lawendy można było również sadzić w ogrodach. Zimą jednak tę odmianę trzeba by jakoś odizolować od zimna. Oprócz różnych rodzajów plastiku, dobrym rozwiązaniem do tego celu byłyby również liście i liście.
Jest wiele korzyści z sadzenia lawendy pod koniec sezonu!
Lawenda idealnie pasuje do nowoczesnego stylu życia
W dzisiejszych czasach lubimy łączyć funkcjonalność, styl i zdrowie. Lawenda wspaniale się z nią komponuje. Roślina ta może być dobrze wykorzystana w dekoracji nowoczesnych mieszkań. Pasowałby również do tradycyjnego designu. Aromat lawendy działa uspokajająco i korzystnie. W końcu kwiaty można wykorzystać również w różnych przepisach w gastronomii. Lawenda to jedno Roślina lecznicza a także dobre dla zdrowia. Abyś mógł cieszyć się rośliną również zimą, powinieneś wysuszyć niektóre liście i rozłożyć je w małych torebkach. Możesz więc wykorzystać je również w zimowej dekoracji. Takie torby są również świetnymi pomysłami na prezent.
Lawenda to łatwa, a ponadto bardzo wdzięczna roślina! To może być coś dla tych z Was, którzy po raz pierwszy odważą się sadzić i pielęgnować coś w ogrodzie lub na balkonie! Życzymy wielu sukcesów!
Lawenda to świetna dekoracja w domu!
Lawenda na podwórku byłaby naturalną terapią dla Ciebie i Twojej rodziny!
Ciesz się latem z pięknym zapachem lawendy!