Bokashi Bucket: Nowy trend samodzielnego wytwarzania nawozów organicznych

Jeśli chcesz w całkowicie ekologiczny sposób kompostować odpady kuchenne i samemu zamienić je w nawóz organiczny, możesz to wypróbować z wiaderkiem Bokashi. W kolejnych wierszach wyjaśnimy, jak to wszystko działa i dlaczego należy preferować tę metodę od konwencjonalnego kompostu.

Nawozić ekologicznie z wiadrem Bokashi

użyj wiadra bokashi, zrób nawóz sam

Co właściwie znaczy bokashi?

Bokashi pochodzi z japońskiego, jak zapewne już się domyślacie, i oznacza coś w rodzaju „sfermentowanego materiału organicznego”, do którego zastosowano implementację krok po kroku. Kompostownik kuchenny lub wiadro Bokashi może w rzeczywistości całkowicie zastąpić Twój pojemnik na odpady organiczne, z kilkoma dodatkowymi zaletami.

Na przykład zawartość wiaderka Bokashi nie ma brzydkiego zapachu, jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego kompostu lub pojemnika ekologicznego, a zatem nie przyciąga szkodników, takich jak. B. szczury. W przeciwieństwie do normalnych odpadów organicznych, wszystkie cenne składniki odżywcze trafiają z powrotem do gleby, a podczas procesu fermentacji do atmosfery nie są uwalniane żadne szkodliwe spaliny.

Samo wykonanie wiadra Bokashi jest dość pracochłonne. Możesz go znaleźć na Amazonie na przykład od 41 euro i możesz od razu zacząć kompostować. Normalnie takie wiadro ma pojemność ok. 18 L i najlepiej kupić dwa z nich jednocześnie, aby napełnić drugie, podczas gdy Bokashi dojrzewa w pierwszym wiaderku.

Najlepszą rzeczą do zrobienia jest zdobycie dwóch z nich

Bokashi wiadro nawóz diy

Jak działa wiadro bokashi?

Sekret Bokashi tkwi głównie w tzw. EM – skutecznych mikroorganizmach. Składają się one z bakterii laktozy, drożdży i innych użytecznych składników, takich jak bakterie fotosyntezy. EM można znaleźć w postaci płynnej lub jako wzbogacone nią otręby pszenne. Te mikroorganizmy wraz z węglem drzewnym lub węglem ściółkowym (węgiel drzewny przechowuje składniki odżywcze, a następnie uwalnia je do ziemi przez dłuższy czas) sprzyjają procesowi fermentacji w Bokashi. Proces ten powinien odbywać się bez dopływu powietrza. Fermentacja trwa średnio 3-4 tygodnie po napełnieniu wiadra. Tworzy to wiele enzymów, witamin, przeciwutleniaczy i aminokwasów, które są dobre dla roślin i wzbogacają glebę. Następnie możesz włożyć dojrzałe bokashi do łóżka lub doniczek. W pierwszym przypadku wskazane jest wykopanie Bokashi na głębokość około 15 cm, przysypanie go ziemią i polanie wodą plus EM. Po około 2 tygodniach możesz posadzić rośliny i kwiaty.

Dodatkowa wskazówka: Powinieneś regularnie napić się soku Bokashi podczas procesu fermentacji. To jest płyn, który wypływa z kranu wiadra Bokashi. Idealnie nadaje się jako nawóz, ale należy go rozcieńczyć tylko wodą!

Wiadra Bokashi posiadają w zestawie niezbędne akcesoria

samodzielnie zrób wiadra bokashi na nawóz

Jak powstaje bokashi: szybki przewodnik

Potrzebujesz:

  • wiadro bokashi
  • EMs – efektywne organizmy – w postaci płynnej lub jako otręby pszenne
  • Butelka z rozpylaczem dla EM
  • Węgiel drzewny lub ściółka z węgla drzewnego roślinnego
  • Dużo odpadów kuchennych – warzywa, owoce, mięso, ryby itp..

Jedyną rzeczą, której nie powinieneś wkładać do wiaderka Bokashi, są kości

wiadro bokashi na odpady kuchenne

A tak to się robi:

  1. Zawsze tnij lub rozdrabniaj wszystkie odpady kuchenne (resztki jedzenia, resztki warzyw i owoców, skórki jajek i bananów, fusy po kawie, resztki mięsa i ryb bez kości) i umieszczaj w wiadrze Bokashi.
  2. Zacznij od takiej warstwy i spryskaj EM lub posyp specjalnymi otrębami pszennymi.
  3. Dodatkowo dodaj węgiel drzewny.
  4. Całość docisnąć kielnią lub dnem szklanej butelki tak, aby masa organiczna była jak najbardziej szczelna. Na górze można również umieścić plastikową torbę wypełnioną piaskiem.
  5. Następnie zawsze szczelnie zamykaj wiadro Bokashi pokrywką, aby proces fermentacji przebiegał optymalnie.
  6. Po 6-8 tygodniach Twój Bokashi będzie całkowicie dojrzały i gotowy do użycia. Gotowe bokashi może pachnieć lekko kwaśno i mieć białą powłokę.
  7. W międzyczasie pozwól płynowi wypłynąć z kranu. Mocno rozcieńczony wodą (50 ml soku Bokashi na 10 litrów wody), ten ferment Bokashi jest doskonałym płynnym nawozem dla twoich roślin.

Życzymy dużo radości i sukcesów przy samodzielnym robieniu nawozu z wiaderkiem Bokashi!

Mały wysiłek, duży wpływ!

wiadra bokashi zrób to sam pomysły

Odpadki kuchenne i resztki jedzenia trafiają do wiadra Bokashi

Bokashi wiadro odpadów kuchennych

Wzbogać się o EM

Bokashi wiadro domowych pomysłów na nawozy

zrób sam wiadro bokashi z nawozem

Dociśnij kielnią

wiadro bokashi nawozu organicznego

Bokashi wiadro nawozu zrób to sam instrukcje

Zdecyduj się na wariant wiadra Bokashi

zrób sam kompost wiadro bokashi

I stwórz swój własny specjalny ekologiczny nawóz dla swoich roślin!

wiadro bokashi zielonych roślin

Thanks! You've already liked this