Jak prát péřovou bundu v pračce?
Péřová bunda je oblíbeným typem teplého zimního oblečení, které musíte umět nejen vybírat a nosit, ale také s ním správně zacházet – zejména to platí pro praní a čištění. Aby se někdo připravil na sezónu, obrátí se o pomoc na čistírnu, ale stále dost lidí dává přednost praní své péřové bundy, což při správném přístupu dává vynikající výsledek a šetří peníze. V našem článku budeme hovořit o tom, jak správně prát péřovou bundu v pračce, a také o způsobech, jak správně vysušit a uložit věc, která se může zahřát i v těch nejtěžších mrazech..
Výhody praní doma
Prát péřovou bundu v pračce je docela choulostivá otázka. Mnozí se bojí, že při domácí práci přijdou o drahou oblíbenou věc, zejména proto, že někteří výrobci důrazně doporučují péči pouze v čistírnách..
Taková zařízení však v naší době nejsou tak běžná a ne každý bude mít dostatek času to hledat, kromě toho služby čistírny nejsou vůbec levné. Někdy se můžete dokonce setkat se situací, kdy se instituce zcela zříkají odpovědnosti za výsledek, a poté, co jste obdrželi věc, která v důsledku toho ztratila na atraktivitě, uslyšíte v nejlepším případě pouze omluvu.
Další nuancí, která svědčí ve prospěch praní péřové bundy, je obsah speciálních čisticích prostředků v plnivu, které tak či onak zůstávají po chemickém čištění a mohou vyvolat alergickou reakci zvláště u citlivých osob.
Aby se předešlo všem výše uvedeným obtížím, lze péřovou bundu prát doma v automatické pračce, zejména proto, že v průběhu desetiletí ženy v domácnosti vypracovaly nejlepší způsoby, jak to udělat, aby byl zachován původní vzhled objemného výrobku..
Jak prát péřovou bundu: funkce
V naší době technického pokroku jsou v prodeji pračky, které mají pro tyto výrobky speciální režim praní. Pokud žádný není, měli byste zvolit podle pokynů nejjemnější praní, při kterém se teplota vody nezahřeje nad 30 stupňů. Pro praní je lepší použít tekuté prací prostředky, které se ve vodě rozpouští lépe a rychleji než běžný prací prášek – tímto způsobem bude věc chráněna před skvrnami.
Dále připravíme péřovou bundu na praní. Měli byste pečlivě prozkoumat a odstranit obsah všech stávajících kapes; pokud bunda obsahuje kožešinové vycpávky nebo pásek, musí být rozepnuty. Aby vnější strana péřové bundy nebyla vystavena negativním mechanickým vlivům, musí být věc připevněna a otočena naruby. Když je vše připraveno, vložíme ho do pračky, vybereme požadovaný režim a čekáme na výsledek.
Zdálo by se, že je vše docela jednoduché, nicméně když se otevřou dveře pračky, může se před vámi objevit docela žalostný obraz v podobě oblíbené věci, která ztratila své primární kouzlo. Abyste se vyhnuli problémům, doporučujeme vám dodržovat několik důležitých rad, konkrétně:
1. Pokud jsou na spodním plášti obzvláště špinavá místa (lem, rukávy, oblasti kolem kapes atd.), Musí být nejprve namočena mýdlovou vodou, která pomůže účinně odstranit skvrny.
2. Při praní je lepší použít speciální výrobky určené na vlákna a vlnu, které pomohou zachovat funkce tepelného stínění výplně..
3. Abyste se zcela zbavili pracích prostředků, doporučujeme provést několik cyklů máchání.
4. Režim máchání s minimální rychlostí otáček pomůže zabránit třepení vláken..
I když jste šťastným majitelem prostorné pračky s velkým bubnem, nedávejte do spodní bundy jiné věci, protože výsledek může být nejnepředvídatelnější.
Praní péřové bundy s míčky
Další populární životní hack, který získal značnou popularitu, je používání míčků při mytí v psacím stroji. K tomu je třeba zakoupit několik tenisových míčků nebo jakýkoli jiný, například určený pro hraní se psy atd. Můžete dokonce použít obyčejné nitě, dříve vázané v punčochě – hlavní věcí je mít několik objemných elastických sféry. Kuličky se vloží do pračky spolu se spodním pláštěm a projdou s ním všechny procesní cykly..
Výhodou této metody je, že koule nedovolí věcem „zatlačit“ do stěn bubnu, zatímco zůstanou nehybné – budou neustále otřásat péřovou bundou, čímž pro ni vytvoří aktivní cyklus. Tímto způsobem budou nečistoty mnohem lépe vyplaveny a vlákna se nedostanou do hrudek..
Jak opravit problémy po vyprání
I když jsou dodržena všechna výše uvedená pravidla, po vyprání péřové bundy v pračce se stále mohou objevit některé problematické body. To často platí pro projev rozvodu. Jsou dvou typů – bílé a žluté. V prvním případě vše nasvědčuje tomu, že věc nebyla dobře opláchnuta. To je možné při použití pracího prášku, který je poměrně obtížné vypláchnout, nebo kvůli přebytku tekutého pracího prostředku. V každém případě pomůže problém vyřešit další opláchnutí..
Pokud se na spodním plášti objeví žluté skvrny, znamená to, že prachové peří má špatnou kvalitu. Jednoduše řečeno, během výrobního procesu nebyl dostatečně zpracován a během procesu praní se začal objevovat zbytkový tuk. Nezoufejte – zkuste odstranit běžným prostředkem na mytí nádobí – měl by být nanesen na skvrny, počkejte čtvrt hodiny a opláchněte.
Dalším problémem, který může péřová bunda po vyprání „potěšit“, jsou zbloudilé hrudky chmýří. V takovém případě vám poradíme, abyste znovu použili koule, které je třeba vložit do bubnu pračky spolu se spodním pláštěm, a zapněte režim odstřeďování.
Jak vysušit péřovou bundu po vyprání
Prát péřovou bundu v psacím stroji je jen polovina úspěchu, abyste dosáhli krásného a úhledného vzhledu. Je důležité výrobek řádně vysušit, aby neztratil svůj původní tvar, barvu a objem.
Na konci praní musí být péřová bunda zabalena do froté a ponechána půl hodiny, aby vyšla přebytečná vlhkost. Poté se rozloží na vodorovný povrch sušičky prádla, aby vzduch mohl volně cirkulovat. V žádném případě pod něj nedávejte ručník nebo jinou látku. Při absenci speciální sušičky lze péřovou bundu zavěsit na věšák a umístit na balkon nebo do dobře větrané místnosti, ale ne na přímé sluneční světlo, jehož vniknutí povede k vyblednutí látky. Je nutné se vyvarovat blízkosti horkých baterií, topných těles a dalších topných zařízení, protože peří se pod vlivem horkého vzduchu velmi křehne, začne se štěpit a „plazit“ tkaninou.
Oblíbený trik říká, že péřovou bundu lze vrátit do předchozího objemu, pokud je ještě před sušením, když je položka mokrá, vložena do mrazničky. Poté mokré částice krystalizují a po vysušení bude mít plášť původní vzhled..
Pravidla pro uložení péřové bundy po vyprání
Když zima skončí a péřové bundy nahradí lehké jarní bundy, mnozí je často pověsí na věšáky ve vzdálených skříních a teprve s příchodem nového chladného počasí přemýšlejí, jak dát věci do pořádku. Abyste nebyli zaskočeni mrazem, doporučujeme vám, abyste se o svou oblíbenou péřovou bundu předem postarali – vyperte ji, řádně osušte a vytvořte vhodné podmínky pro skladování..
Hlavním nepřítelem chmýří je vlhkost, proto se před zabalením ujistěte, že je předmět zcela suchý. Nejlepší je uložit péřovou bundu do bavlněného obalu poté, co ji zavěsíte na věšák. Zkontrolujte stávající kapsy – neměly by obsahovat těžké předměty, kvůli kterým ta věc ztratí tvar. Do středu můžete dát levandulový sáček, který dodá chuť a udrží můry. Věnujte pozornost skutečnosti, že péřovou bundu nelze skladovat v igelitových pytlích – v průběhu času může z drahé věci růst plíseň.