Dlaczego warto jeść łubin – ważne powody i praktyczne wskazówki!
Wspaniały, kolorowy łubin, zwany czasem także fasolą figową lub wilczą, jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych w wielu ogrodach w Niemczech. Od pewnego czasu są to jednak także prawdziwe superfoody, które według niektórych dietetyków mają obiecującą przyszłość jako pożyteczna roślina. Poniżej dowiesz się, dlaczego tak jest, a przede wszystkim dlaczego powinniśmy częściej jeść łubin. Wyjaśniamy również podstawową różnicę między łubinem, który jest używany tylko jako ozdoba kwiatowa, a słodkim łubinem, który jest rzeczywistymi odmianami jadalnymi.
Łubin oczarowuje obficie kwitnącymi świecami kwiatowymi
Ostrożność! Nie wszystkie łubiny są sobie równe
Wszystkie łubiny należą do szerokiej rodziny roślin strączkowych. Nazywane są również roślinami strączkowymi. Ale bardzo ważne jest, aby z góry wyjaśnić: powinieneś jeść TYLKO słodki łubin! Ponieważ konwencjonalne łubiny ogrodowe są trujące dla ludzi i zwierząt. Zawierają trujące substancje gorzkie łubin i sparteinę.
Są to alkaloidy, które prowadzą do paraliżu układu oddechowego i mogą mieć fatalne konsekwencje. Tak więc NIGDY nie jedz nasion łubinu ani żadnej innej części rośliny, chyba że jesteś pewien, że są to dobre słodkie łubiny.
Można jeść tylko niektóre specjalnie wyhodowane łubiny!
Łubiny jadalne nazywane są również łubinami jadalnymi. Tutaj, w Europie, jako rośliny użytkowe uprawia się głównie biały (L. albus), niebieski (L.angustifolius) i żółty łubin (L. liteus). Inną odpowiednią do spożycia odmianą jest łubin andyjski (L. mutabilis). Ale rozwija się głównie w Ameryce Południowej, stąd nazwa.
Ale to nie znaczy, że wystarczy jeden rodzaj rośliny, aby mieć pewność, że łubin jest jadalny. Kupując nasiona lub rośliny należy zatem upewnić się, że są to naprawdę słodkie łubiny.
Najczęstsze rodzaje łubinów jadalnych (łubiny jadalne)
Dlaczego słodkie łubiny są tak zdrowe?
Po wyhodowaniu jako jadalne, łubin jest naprawdę polecany. Ponieważ nie zawierają już trujących alkaloidów, ale dużo zdrowych substancji witalnych – witaminę A, witaminę B1, wszystkie niezbędne aminokwasy, a także potas, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Dzięki wysokiej zawartości białka przewyższają nawet soję i dlatego należą do najważniejszych wegańskich źródeł białka.
Nasiona łubinu zawierają do 40% białka
Słodkie łubiny są również bogate w błonnik, który przyczynia się do lepszego trawienia i pomaga w zdrowym odchudzaniu. Ponadto łubin nie zawiera glutenu ani cholesterolu i może być bardzo korzystny dla osób z celiakią i wysokim poziomem cholesterolu. Według ostatnich badań w bogatych w białko nasionach rośliny wykryto również tak zwane fitoestrogeny. Znajdują się one również w soi i innych roślinach strączkowych i mogą pomóc w zapobieganiu osteoporozie, chorobom układu krążenia, a prawdopodobnie nawet rakowi piersi i prostaty. Dla niektórych pacjentów z dną moczanową lub osób z takimi predyspozycjami łubin może być zdrowym dodatkiem do jadłospisu, ponieważ ma bardzo niską zawartość puryn.
Białe łubiny są bardzo popularne w Europie
Uważaj na alergie! Podczas spożywania łubinu osoby uczulone na orzeszki ziemne powinny zachować ostrożność, ponieważ rośliny strączkowe zawierają lektyny. Te złożone związki białkowe są niekorzystne dla niektórych alergików i mogą mieć tragiczne konsekwencje. Niektóre alergie krzyżowe są również możliwe w przypadku łubinu.
Jak już wspomniano na początku, słodki łubin to niezwykle przyszłościowa alternatywa dla soi. Nie tylko pod względem zdrowotnym, ze względu na brak inżynierii genetycznej, ale także pod względem środowiskowym, „soja północy” okazują się bardzo produktywne i bardzo obiecujące. Do tego dochodzi fakt, że przyczyniają się one w ogromnym stopniu do poprawy jakości gleby poprzez wzbogacenie gleby w azot, a jednocześnie rozluźnienie jej głębszych korzeni. Oznacza to, że pola nie muszą być nawożone, a gleba nie jest dodatkowo zanieczyszczona.
Łubin to popularne pastwisko dla pszczół
Jak możesz jeść łubin?
Słodki łubin, czysty lub w postaci mąki, w rzeczywistości smakuje stosunkowo neutralnie, ale nadal ma lekko orzechowy smak. Podobnie jak wszystkie inne rośliny strączkowe – fasola, soczewica, ciecierzyca itp. – łubin moczy się w wodzie przez noc przed spożyciem. Wylewa się wodę z moczenia, a następnie gotuje się ziarna łubinu przez około dwie godziny. Po tym podstawowym przygotowaniu łubin można posolić i przetworzyć na pyszne sałatki, dania główne, gulasze lub pasty do smarowania. Świetnym pomysłem jest na przykład bogaty w białko hummus łubinowy, który można doprawić dowolnymi ziołami. Z mąką z łubinu można oczywiście zastosować również sporo przepisów na wypieki – naleśniki, babeczki, ciasteczka itp. Można nawet cieszyć się kawą z łubinu, a nawet jajkiem z łubinu, które można przygotować z wyizolowanego białka w proszku.
Mąka z łubinu ma niską zawartość glutenu, jest bogata w białko i lekkostrawna
Kupując i konsumując zawsze zwracaj uwagę na wystarczające opisy i wysoką jakość. Dlatego zawsze kupuj w dobrze znanych sklepach ekologicznych, sklepach ze zdrową żywnością i specjalistycznych sklepach internetowych.
Wypróbuj różne, zdrowe przepisy!
Solona fasola łubinowa jest popularną przystawką we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii
Uwolnij swoją kreatywność dzięki pastom z łubinu!
Nie daj się zwieść pięknu rośliny…
…i zawsze odróżniaj słodkie łubiny od tych, które można tylko podziwiać!