15 produktów, które pomagają zwalczyć zimową depresję i zimowe zmęczenie
Letarg, zły nastrój i brak snu mogą być oznakami zimowej depresji w zimnych porach roku. To faktycznie nęka miliony ludzi na naszych szerokościach geograficznych każdego roku. Tu w samych Niemczech co czwarta osoba narzeka na tzw. zimową chandrę. I tutaj chodzi nie tylko o pewne fizyczne zmęczenie zimą, ale o holistyczną konstytucję, która wpływa również na duszę i ducha. Poniżej dowiesz się, dlaczego tak się dzieje i jakie pokarmy mogą złagodzić objawy zimowej depresji.
Zwalcz depresję zimową zdrową żywnością i dużą ilością ćwiczeń
Objawy depresji zimowej?
Objawy depresji zimowej są podobne do objawów depresji uogólnionej. Ale są bardzo łagodne i mają stosunkowo słaby wpływ na codzienne życie. Większe zapotrzebowanie na sen i poranne zmęczenie są bardzo typowe dla zimowej depresji. A także zauważalny wzrost apetytu z apetytem na słodycze.
Inne bardzo charakterystyczne cechy, które mogą przemawiać za zimową depresją to:
- zmniejszona wydajność i koncentracja
- Apatia i apatia
- ponury nastrój
- Uczucia strachu i napięcia
- drażliwość
- zaburzenia snu
- Zaniedbanie kontaktów towarzyskich
Ostrożność:
Nasz artykuł ma charakter informacyjny i nie jest przeznaczony do samodiagnozy ani samoleczenia. Jeśli Twoje objawy są zbyt intensywne lub utrzymują się przez długi czas, zdecydowanie powinieneś skonsultować się z lekarzem, któremu ufasz, aby wykluczyć dalsze przyczyny.
Zimą jak najczęściej zaczerpnij świeżego powietrza!
Przyczyny „zimowego bluesa”
Przyjmuje się, że brak lub znaczne ograniczenie światła słonecznego jest jedną z głównych przyczyn zimowej depresji. Udowodniono, że wpływa to na równowagę neuroprzekaźników w mózgu, a tym samym na rytm snu i czuwania organizmu. Co się tam właściwie dzieje? Kiedy jest mało naturalnego światła, inaczej mówiąc w ciemności, przysadka mózgowa wytwarza więcej hormonu snu, melatoniny. Jest to odpowiedzialne za zasypianie i ogólnie zasypianie. Jednak wraz ze wzrostem tworzenia melatoniny ilość serotoniny w mózgu gwałtownie spada, ponieważ serotonina jest prekursorem melatoniny. W mózgu i ciele występuje realny niedobór „hormonu szczęścia”, który odpowiada przede wszystkim za nasz pogodny nastrój i pozytywne myśli.
Według niektórych badań witamina D ma również wpływ na tworzenie melatoniny w mózgu. Ponieważ ta witamina jest produkowana głównie przez organizm za pomocą światła słonecznego, latem jest ona optymalnie zaopatrywana. Ograniczenie nasłonecznienia w miesiącach zimowych ma wpływ na poziom witaminy D w organizmie, co może mieć negatywny wpływ na nastrój i cykl snu i czuwania.
Pokarmy bogate w witaminę D są bardzo skuteczne w walce z zimową depresją
15 produktów, które pomagają zwalczać zimową depresję
Oprócz cennych witamin, minerałów i aminokwasów, poniższe produkty spożywcze zawierają przede wszystkim te składniki, które zwiększają własną produkcję serotoniny. Przede wszystkim zaangażowany jest tryptofan, ale fundamentalne znaczenie mają tu inne cenne białka, a także wtórne substancje roślinne.
Jak wspomniano powyżej, szczególnie tak zwana „witamina słońca” D odgrywa niezwykle ważną rolę w walce z depresją zimową. Sprzyja to również tworzeniu serotoniny i dopaminy w mózgu i ogólnie w organizmie oraz bierze udział w metabolizmie wapnia.
Oto produkty, które polecamy na zimową chandrę:
1 # jajka
2 # ryby o wysokiej zawartości tłuszczu
3 # siemię lniane
4 # owoce cytrusowe
5 # soczewek
6 # szpinak
7 # burak
8 # płatki owsiane
9 # jagody
10 # orzechów
11 # suszone owoce
12 # ciemna czekolada
13 # pestki dyni
14 # chili
15 # Herbata z dziurawca?
Wniosek:
Objawy zimowej depresji lub zimowego zmęczenia można zauważalnie złagodzić odpowiednią dietą i większą ilością ćwiczeń na świeżym powietrzu. Ponadto warto wprowadzić do codziennego życia ożywcze olejki zapachowe i jasne kolory. Sport, joga i medytacja wspierają Cię jeszcze bardziej i przywracają równowagę ciała, umysłu i duszy. Oczywiście kontakty towarzyskie i miłe godziny w dobrym towarzystwie również odgrywają nie mniej ważną rolę w walce z zimową depresją.
Uważaj na sygnały wysyłane przez Twój organizm i podejmij skuteczne działania przeciwko każdej zimowej depresji. Nie zapominaj, że każda pora roku może być naprawdę cudowna i cieszyć się w pełni.
Przygotuj sobie pyszną zimową zupę!
I pozdrów zimowe słońce w wysokich górach!