Celosia (75 fotografií): typy a péče

Celosia (75 fotografií): typy a péče

Celosia je krásná, spíše originální rostlina, která roste v zemích s teplým podnebím. Má zcela férový název, který v překladu z řečtiny znamená „ohnivý květ“, což potvrzují fotografie následujícího článku. Vytrvalá a roční celosia mají pestré, tmavě purpurové nebo zelené listy a květenství má ohromující rozmanitost tvarů, představovanou jasnou paletou odstínů. Rostlina je skvělá pro zdobení záhonů, záhonů, živých plotů a také pro pěstování doma.

Hlavní typy

Na světě existuje asi 60 druhů celulózy a mnoho různých odrůd, překvapujících svým původním tvarem a barvou. Krása této kultury nutí chovatele neúnavně pěstovat nové hybridy, které mohou přidat trochu exotiky do známé krajiny a barevných zahrad. Pro pěstování na otevřeném poli i doma se používají dva hlavní typy – hřeben stříbrný a péřový.

Hřeben Celosia

Tento druh je trvalka, která dorůstá až 70 cm na výšku, ale v bytových podmínkách se pěstuje jako letnička. Tato rostlina dostala své jméno podle jejího vtipného tvaru květiny s řadami závitek, podobného cockscombu. Kromě neobvyklého tvaru se květiny tohoto typu vyznačují neuvěřitelně rozmanitými jasnými barvami, mohou být šarlatové, slunečně žluté, oranžové, karmínové. Celosia tohoto typu s tak elegantní barvou nikdy nezůstane bez povšimnutí.

Zahradníky kromě krásy kvetení láká i jeho trvání, které trvá od července do pozdního podzimu. Ale ani s pádem listů rostlina nepřestává potěšit svou exotickou dekorativností, zářící jasně zelenou, karmínově purpurovou, vínovou a na některých místech zlatými listy. Odrůdy se nejčastěji vysazují na pozemky, jako jsou:

“Impress” – cellosia s vínovými pupeny a nádhernými purpurovými listy;

“Imperialis” je malý keř, který neroste více než 25 cm, ale může se odvážně pochlubit fialovými listy s červenými žilkami a malými šarlatovými květy;

“Atropurpurea” – rostlina se světle zelenými listy s růžovými žilkami a poměrně velkými pupeny.

Hřeben Celosia

Celosia Cirrus

Estetické vlastnosti této celulózy nejsou v žádném případě horší než předchozí forma, i když se výrazně liší. Tato letnička má svěží, relativně dlouhá květenství dosahující asi 1/3 celkové výšky. Má také dlouhé období květu. Pestré barvy panikulárních květenství dokážou ze záhonu udělat skutečný ohňostroj. Mezi celou řadou zástupců tohoto druhu existují vysoké – až metr na výšku, střední a trpasličí, nepřesahující 30 cm. V krajinném designu najdete takové populární odrůdy jako:

Golden Flitz je vysoká rostlina (až 80 cm) se zlatavě oranžovým květenstvím;

“Feuerfeder” – malý vzorek, který dorůstá až 35 cm a má jasně červená květenství.

Za zmínku stojí také tento typ celulózy jako špice. Nezískala tolik popularity jako předchozí druhy. Možná je důvodem ne tak velkolepá nádhera oblečení rostliny – její květenství je podobné kláskům pšenice, ale jsou poměrně štíhlá, dosahují výšky 1,2 m a vynikají v různých barvách: od světle žluté až po fialovou.

Celosia Cirrus

Správná péče o celulózu

Jako každá okrasná kvetoucí rostlina potřebuje celosia další péči. Zástupci tohoto rodu žijící doma potřebují vytvořit vhodné mikroklima, postarat se o složení živné půdy, aby se cítili pohodlně a měli radost z jasného kvetení.

Osvětlení

Celosia se cítí skvěle na místě, které je dobře osvětlené. Když je ve stavu sazenic, musíte zorganizovat další osvětlení. Pro vnitřní zobrazení si můžete vybrat umístění na jižním nebo západním okně. Rostlina může snadno tolerovat přímé sluneční světlo, takže při výsadbě do zahradní půdy musíte zvolit otevřené plochy, květinové záhony, které mají dobré osvětlení.

Péče o cement - osvětlení

Teplota

Rostlina je poměrně teplomilná a velmi citlivá na chlad – pokles teploty na + 5 ° C může být pro celulózu škodlivý. Doma lze celosiu rostoucí v květináči vynést na balkon, pouze pokud teplota neklesne pod + 20 ° C. Stojí za zmínku, že mnoho chovatelů se zavázalo k chovu mrazuvzdorných hybridů, ale zatím se jim to nepodařilo..

Péče o cement - teplota Péče o cement - teplota

Vlhkost vzduchu

Celosia nemá ráda podmáčení půdy, které často vede k jeho nemoci. Je důležité to nepřehánět se zaléváním a pro obyvatele v květináčích je nutné před výsadbou vybavit drenáž na dně nádrže. Plodina nepotřebuje postřik. Pokud po zalévání zůstane na dně pánve přebytečná voda, musíte se jí zbavit.

Péče o obiloviny - vlhkost Péče o obiloviny - vlhkost

Zalévání

Celosia vyžaduje pravidelné zalévání, které by mělo být prováděno, když okraj půdy vysychá. Zalévat je nutné měkkou, předem vyluhovanou vodou, a ještě lépe – dešťovou, která na rozdíl od vody z vodovodu neobsahuje vápno. Někdy doma používají jiný způsob doplňování půdy, květináč umístí až na samé okraje do nádoby s vodou. Musí se uchovávat, dokud se na povrchu nepřestanou tvořit vzduchové bubliny. Hrnec se vyjme, přebytečná kapalina se nechá odtéct a umístit zpět na paletu..

Péče o cement - zalévání Péče o cement - zalévání

Hnojiva a krmení

Pokud se celosia pěstuje jako jednoletá, po celou dobu její životnosti bude během výsadby aplikováno dostatečné množství hnojiv nebo již bude přítomno v půdě. Trvalky potřebují vrchní oblékání. Rostlinu lze vyživovat zakoupenými tekutými přípravky pro kvetoucí druhy, které se ukázaly jako nejúčinnější. Snášejí se do země po celé léto každých 6 týdnů, až do září. Pro nejlepší výsledek zahradníci často míchají hnojiva s vodou připravenou k zavlažování..

Péče o celezium - Hnojiva a hnojení Péče o celezium - Hnojiva a krmení

Nemoci a škůdci

Celosia může trpět onemocněními způsobenými nesprávnou péčí. Zejména houbová onemocnění kořenového systému (černá noha) jsou důsledkem podmáčené půdy a špatně odvodněného substrátu. V tomto případě je nutné zavlažovat, posypat půdu vrstvou dřevěného popela a někdy rostlinu přesadit. Zvýšená kyselost půdy, nedostatek železa může vést k rozvoji onemocnění, jako je chloróza, která je léčena přípravkem obsahujícím sloučeniny železa.

Z škůdců mohou značné škody na rostlinách tohoto druhu způsobit mšice, které se živí buněčnou mízou. Chcete -li to odstranit, můžete použít chemické sloučeniny – aficidy nebo samostatně připravený roztok na bázi tekutého mýdla (2 polévkové lžíce), rostlinného oleje (1 polévková lžíce) a vody (2 polévkové lžíce). Zpracování musí být prováděno několikrát každé 3-4 dny.

Celosia - Nemoci a škůdci Celosia - Nemoci a škůdci

Jak transplantovat celosia

Transplantaci podléhají pouze trvalky. Nejlepší období pro to je pozdní jaro, kdy je teplé počasí. To platí také pro obyvatele budov, kteří potřebují změnu kapacity a půdy v případě, že kořenový systém silně roste a vylézá z drenážního otvoru. Rostlinu je třeba velmi opatrně vyjmout z květináče, aby nedošlo k poškození oddenku. Do nové půdy se doporučuje přidat hnojivo a písek, díky čemuž bude půda lehčí a prodyšnější..

Při výběru místa pro transplantaci celosia na otevřeném poli je třeba dát přednost slunným oblastem chráněným před větrem a průvanem. Pro skupinové výsadby vykopejte otvory ve vzdálenosti 30 cm pro vysoké plodiny a 15 cm pro trpasličí plodiny. Bez ohledu na složení půdy stojí za to přimíchat trochu humusu. Rostlina zasazená do výsadbové jamky je posypána zeminou a napojena. Změna bydliště se provádí po 2-4 letech.

Jak transplantovat celosia Jak transplantovat celosia

Reprodukce celulózy doma

Existuje jediný spolehlivý způsob pěstování exotické cellosie – pěstování sazenic se semeny. Řezání je také možné, ale prakticky se na tento druh nevztahuje, protože tento způsob reprodukce zpravidla nezaručuje zachování dekorativnosti kultury..

Ve druhé polovině března se doporučuje zasít semena. Musíte připravit mělkou nádobu s půdou. Materiál je rovnoměrně rozložen po celém loži a lehce posypán zeminou. Výsev se zalévá a zakryje fólií (igelitovým sáčkem), aby vznikl skleník. Očkovaná nádoba se umístí na teplé místo a skladuje se při teplotě nejméně + 23 ° C. Pokud je teplotní režim nižší, některá semena prostě nebudou moci vyklíčit..

První sazenice cellosie se objeví za 10-14 dní a začnou aktivně růst. V tuto chvíli je nutné zajistit jim dobré osvětlení, vybudovat další osvětlení. Nedoporučuje se umístit na přímé sluneční světlo. Výsev je nutné ztenčit tak, aby vzdálenost mezi rostlinami byla jeden centimetr. Ponořte se do otevřené půdy nebo do „dospělého“ květináče, když se na výhoncích objeví plně tvarované listy.

Reprodukce celulózy doma Reprodukce celulózy doma Reprodukce celulózy doma

Celosia – fotografie

Pro podrobnější seznámení s nádherným rodem celosia doporučujeme navštívit naši fotogalerii, zveřejněnou níže. Zde je bohatá paleta „prima“ každé květinové zahrady, její vynikající kvetení v otevřené krajině a vnitřních interiérech. Příjemné prohlížení!

Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie Celosia - fotografie

Thanks! You've already liked this