Цветови комбинации: под, стени, таван, мебели
Колоризмът е важен компонент на интериорния дизайн, който определя неговия характер. Някои комбинации визуално увеличават пространството, изпълвайки го със светлина, докато други му придават строгост. Можете да изберете цветовите комбинации, необходими за вашата стая за пода, стените, тавана и мебелите, като разгледате опциите, които ще анализираме подробно в тази статия.!
Идеи за съвпадение на цветовете
Цветовете играят няколко роли в интериора. Първо, те са средство за художествено изразяване. На второ място, те помагат да се подреди пространството в съответствие с неговите размери, оформление, както и стил. Трето, те оказват влияние върху човешката психика, активират определени части от мозъка и влияят върху благосъстоянието. Ето защо, когато ги избирате, се препоръчва да разчитате не толкова на личните вкусове, колкото да следвате каноничните комбинации..
За да украсите цветовата схема, е необходимо да хармонизирате цветовите елементи на стаята, които включват стените, тавана, пода и мебелите. Това ще помогне за създаването на цялостен артистичен ансамбъл..
Пастелни нюанси
Можете да запазите вечната пролет в дома си с помощта на пастелни цветове. Те означават заглушени, сякаш избледнели на слънце, производни на по -наситени цветове: например синьото става от синьо, от червено – светло розово и т.н. Такава палитра в интериора има следните свойства:
– Придава на стаята лек и просторен вид, визуално я разширява;
– Дарява с леко, ефирно настроение, лишено от тежест и сериозност. Решението трудно се вписва в “мъжката” стая, но е незаменимо за детската стая на момиче;
– Помага за разнообразяване на дизайна. Палитрата може да включва три или повече цвята, комбинацията от които няма да претовари интериора.
Декорацията на детайлите на стаята в подходящ мащаб до голяма степен зависи от нейното предназначение. И така, в спалнята искате да се ограничите до спокойни комбинации, а в хола да изненадате посетителите със запомнящ се дизайн. За да постигнете цветова хармония, следвайте няколко указания:
1. Подовото покритие може изобщо да не е част от пастелната палитра, тъй като практическите му характеристики често са по -важни от естетиката. Дървото, което продължава пролетната тема, върви добре с деликатни нюанси. Пясъкът и леска са гъвкави опции. Изберете по -естествени тонове за пода, за да балансирате цветния ансамбъл.
2. Розови, сини, люлякови и тюркоазени стени, които се съчетават добре помежду си, имат благоприятен ефект. Но жълтите и оранжевите производни могат да се използват като ярки детайли..
3. Мебелите, разположени до стената, трябва хармонично да съответстват на нейната цветова гама. При централно подреждане е по -добре да се придържате към по -неутрално решение..
4. Дори високите тавани не трябва да се подчертават с друг пастелен цвят. Основното правило за дизайн гласи, че горната част трябва да е с няколко тона по -светла от стените, но най -добрият избор беше и остава бяло покритие..
Пастелните цветове ще се впишат добре в модерен стил или класика, но абсолютно незаменими в Прованс, който се характеризира с „изгорели“ повърхности. Препоръчително е да използвате прасковени, пясъчни, розови нюанси в помещения, където слънцето е рядко, и обратно – за да се съсредоточите върху синьо, тюркоазено или люляково в “слънчеви” пространства.
Контрастни комбинации
Казват, че противоположностите се привличат и също се допълват. На този принцип можете да изградите не само взаимоотношения, но и целия интериор, като го дарите с ярък, запомнящ се дизайн.
Контрастните цветове са доста широко понятие. Първо, това са нюанси, които са противоположни един на друг в цветното колело – те също се наричат допълващи. Най -популярните двойки са жълто с лилаво, червено със зелено, оранжево със синьо. Но можете да вземете други противоположности, основното е, че те се открояват в палитрата..
Второ, цветовете на неутрален фон, които действат като ярък акцент в пространството, могат да се считат за контрастни..
Трето, една много популярна двойка – черно -бяла – е изградена на принципа на допълняемост. Тяхното доминиращо положение в интериора създава стилен, модерен, минималистичен вид, който може да бъде разреден с по -наситени детайли..
Следните опции за дизайн изглеждат добре:
– Подове от тъмно дърво, бели тавани и светли стени. Позволява вертикално “повдигане” на областта, но в същото време “стесняване” на оформлението.
– Тъмен под, бели стени и таван, светли мебели. За аксесоари можете да вземете жълто със синьо, червено със зелено – те ще бъдат балансирани от финала.
– Лек завършек, някои контрастни детайли. Комплектът действа като своеобразен музеен обект, който се опитват да демонстрират и подчертаят.
Такава цветова схема е подходяща за модерен стил, който не се страхува от експерименти, а в по -традиционните посоки е по -добре да изберете заглушена палитра..
Лека гама
Къщата трябва да е лека и просторна – това са основните признаци на комфортен интериор, в който цветовете играят важна роля. Съвременните тенденции са склонни към минимализъм в средствата на художествената изразност, което се отразява в нарастващата популярност на светлите помещения. Това означава не просто използването на заглушени нюанси, а буквално доминирането на бялото във всеки елемент..
Стая със светли цветове може да изглежда стилно или да създаде усещане за стерилност. За да избегнете последния ефект, препоръчваме да изберете повърхности с текстури и шарки, които добавят разнообразие..
Основният инструмент за проектиране ще бъде игра с тонове в дизайна на мебели и декорация. За пода можете да вземете дървено покритие, а стените с таван “боядисват” в бяло. Сдържаните детайли изглеждат добре на такова „платно“: сив диван, шкаф от орех или бледосин текстил..
В светъл дизайн стените, няколко нюанса по -тъмни от други области, не ограничават зоната, а подчертават нейната геометрия. Доминиращото положение на бялото е характерно за скандинавския стил, но може да присъства и в други стилове..
Естествена гама
Загрижени за проблемите на техногенния свят, дизайнерите се стремят да създадат най -естествените условия в личното пространство на човека, благодарение на препратките към естествената среда. Не става въпрос толкова за еко-дизайна, колкото за естествените цветове, които подобряват желания ефект..
Можете да поставите подобна комбинация, като използвате материали и нюанси. В първия случай интериорът е изграден върху текстурата на дървени, мраморни или каменни покрития. Те се използват като декорация, мебелна основа и декоративни елементи. В такава среда зелените растения изглеждат добре, които имат пряка връзка с природата..
Във втория случай можете да донесете желаното усещане с помощта на естествени цветове. Те включват: кафяво, пясъчно, сиво, иглолистно, по -рядко синьо. Всички тези видове могат да се комбинират с бели елементи..
Как изглежда дизайн с естествен мащаб? Помислете за популярните опции:
– Подови настилки от тъмно дърво, бежови стени, бял таван и мебели в приглушени сиви тонове. Строго, класическо пространство със силна атмосфера, която се изпълнява и като хол или трапезария.
– Дървен под, сиви стени (бетонни или каменни), бял таван, комплекти от различни нюанси, сред които има иглолистни или бежови. Подходящ за съвременни тенденции като таванско помещение или скандинавски стил.
– Минималистичен вид на интериора може да бъде създаден с помощта на монолитен под и таван от дървени панели, които са оборудвани с лаконични предмети със задържани цветове.
Естествената палитра е приложима и в класическия стил, но тук декоративните елементи я разнообразяват..
Едноцветен дизайн и полутонове
Друг чудесен вариант за създаване на хармоничен и холистичен интериор. Принципът на такъв дизайн се основава на комбинация от нюанси от един и същи цвят, които са много повече от това, което изглежда на пръв поглед. Например, само червеното има повече от петдесет вариации, докато лилавото има седемдесет и пет! Такава стая определено няма да бъде скучна.
Разбира се, няма да работи да бъдете ограничени до един цвят, както и да контролирате например нюансите на възглавници или други предмети от бита, които в крайна сметка ще се появят в хола. Важно е да се съсредоточите върху доминиращата цветова схема, която създава цялостното впечатление за интериора..
Можете да организирате монохромна комбинация от цветове, като изберете една от трите основни опции:
– Можете да тръгнете по лесния път, като използвате най -светлите нюанси за големи обеми (под, стени, таван), по -тъмните – в дизайна на мебели и оставете най -дълбокото за аксесоари.
– Във втората версия стените ще станат тъмни, а останалата част от стаята ще придобие светъл „цвят“.
– Третият принцип се счита за най -труден, който се основава на комбинация от нюанси, които се различават само с няколко тона. Посоката на градацията зависи от желания ефект.
Такова решение идеално ще се впише във всеки стил: хроматични цветове за класически тенденции и ахроматични цветове за модерен.
Студени и топли комбинации
За да украсите хармоничен интериор, трябва да разберете разликите между студени и топли цветове, както и възможността за техните комбинации..
Тези тонове се основават на характеристиките на възприятието, когато някои цветове изглеждат по -слънчеви, докато други разпространяват свежест. На пръв поглед може да изглежда, че първите включват червено, оранжево и жълто, а вторите – синьо с лилаво. Но всеки от тях е топъл или студен, в зависимост от сянката. Как тези знания ще помогнат при проектирането? Нека разгледаме по -отблизо.
Когато избирате палитра, се ръководите от местоположението на прозорците – ако те са обърнати на север, тогава стаята трябва да бъде изградена около топли цветове, а в случая с южната страна се опитайте да впишете студени нюанси.
Топлата гама създава комфорт и уют, активира умствената дейност и има положителен ефект върху благосъстоянието. Но трябва да внимавате да го използвате за декорация на стени, тъй като такива комбинации ги правят визуално по -близки..
Студените тонове, от друга страна, разширяват пространството, помагайки да се създаде дълбочина. Те имат успокояващ ефект и подобряват концентрацията..
Някога се е смятало, че е невъзможно да се комбинират нюанси от различна природа, но съвременният дизайн използва това противоречие, за да създаде интересни ефекти. Можете да вземете един наситен цвят (например индиго) и да го разредете с друг (например пясък).
Възползвайте се от цветовите характеристики, за да увеличите малки площи, да поставите твърде високи тавани или да постигнете други ефекти.