Vnitřní a zahradní spurge (60+ fotografií druhů se jmény): výsadba a péče o rostlinu
Euphorbia (Euphorbia) je největší rod rostlin z čeledi Euphorbia. Podle některých zdrojů má 800, podle jiných – přes 1600, podle třetího – asi 2000 druhů
Spurge (lat. Euphórbia) – kultura charakterizovaná obrovskou rozmanitostí druhů a typů. Zahrnuje trávy jednoletého a víceletého kvetení, stejně jako keře a stromy. Rostliny mají velmi rozmanitý vzhled a výšku od několika centimetrů do dvou metrů. Stonky jsou rovné a vzestupné, často ostnaté. Faktorem, který spojuje druhy a typy, je mléčná šťáva uvolněná z řezů rostlin.
Tato kultura roste v oblastech s tropickým podnebím, nejčastěji ji lze nalézt v Africe, Asii, Rusku. Z našeho článku se dozvíte o vlastnostech pěstování této plodiny v podmínkách zahradní a zeleninové zahrady. Bude snadné pěstovat euphorbii i pro ty, kteří se nikdy nevěnovali květinářství..
Euphorbia krásná nebo vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)
Kytice různých druhů mléčných řas
Běžné druhy a odrůdy mléčných řas (fotografie se jmény)
Podle různých zdrojů existuje v této rodině až 2 000 druhů variací. Budeme zvažovat nejběžnější odrůdové prvky..
Euphorbia fringed (lat. Euphorbia marginata) | |
Divoce roste v různých částech Severní Ameriky. V domovině se nazývají rostliny tohoto druhu "Snow-on-the-mountain" – "sníh na horách". Známé odrůdy: Summer Icicle a Extra Early Snow. Vysazením těchto odrůd sdílejí na záhonech špatně kombinované barvy ostatních rostlin – oko na nich spočívá. Kromě toho se používají k řezání a usazování ve velkých vázách k doplnění kompozic z velkokvětých plodin, jako jsou jiřiny, růže, sléz a dokonce i delfinia. Za tímto účelem jsou rostliny vykořeněny. Před vložením do váz se kořeny odříznou, šťáva se nechá odtéct, konec stonku se otře nebo ponoří do vroucí vody a ponoří do vody. Květiny vydrží déle než týden. |
Euphorbia beautiful, neboli vánoční hvězda (lat. Euphorbia pulcherrima) | |
Euphorbia je nejkrásnější – stálezelený keř dosahuje výšky 3 m. Listy jsou tmavě zelené, vejčitě eliptické, řapíkaté, se zubatými okraji, dosahující délky 10–15 cm. Květy jsou malé, nažloutlé, shromážděné v růžičkovém květenství. Při kvetení se kolem květů vytvářejí jasně červené listeny. Byly vyšlechtěny odrůdy s jinými odstíny listen – žluté, růžové a dvoubarevné. Kvete – prosinec -únor. |
Spurge mandle nebo mandle (lat. Euphórbia amygdaloides) | |
Roste v listnatých lesích podél okrajů, v houštinách keřů a na trávnících, také u plotů; do podhůří, zejména na vápenaté půdě. Rostlina (20) 30-70 cm vysoká s horizontálním plazivým, dřevnatým, rozvětveným, vícehlavým oddenkem. Kvete v dubnu – začátkem května. |
Cypřišový pryšec (latinsky Euphórbia cyparissias) | |
Rostlina je 15-30 cm vysoká, lysá nebo méně často mírně pubertální, šedavě zelená. Kořen je válcovitý, plazivý, rozvětvený. Lodyhy jsou z velké části početné, vzpřímené, 15-24 cm vysoké, 2–3 mm silné na bázi, silně rozvětvené od báze, s 1–12 axilárními stopkami o výšce 1–2,5 cm výše, někdy chybí a obvykle bez -kvetoucí větve dole, hustě olistěné. Kvete v květnu až červnu, příležitostně na podzim. |
Euphorbia bíle žilkovaná nebo bíle žilkovaná (lat. Euphorbia leuconeura) | |
Vytrvalá bylina vysoká až 1,5 m, strukturou připomínající palmu. Květy mléka se sbírají na stopkách dlouhých až 5 cm a v paždí listů se nacházejí bíle žilnaté květy bez dlouhých stopek. Euphorbia bíle žilkovaná je nenáročná na péči a rychle roste, potřebuje hodně světla, ale na jaře a v létě by měla být skryta před přímým slunečním zářením, aby nedošlo k popálení listů. |
Hřeben Euphorbia (lat. Euphórbia lophogona) | |
Stálezelený nebo polopadající sukulentní keř, vysoký až 120 cm. Lodyha bez větví nebo s několika větvemi, někdy spirálovitě stočená, zúžená směrem k vrcholu, s podélnými řadami trnů, průměrem 3 cm. Větve jsou pětiboké, rozšiřující se směrem k vrcholu , se šedými jizvami po spadaných listech, od tmavě zelené po olivově hnědou. Kvete v létě, již v prvním roce života. Roste v subtropických a tropických pobřežních lesích, na písčité půdě. |
Euphorbia myrsinites (lat. Euphórbia myrsinites) | |
Vytrvalá bylina. Rostlina (5) 10-25 cm vysoká, lysá, šedošedá, víceméně načervenalá. Stonky vzestupné nebo plíživé, až 40 cm dlouhé, 2-5 mm silné, páskově brázděné, hustě listnaté, bez podpažních stopek, zimující ve formě nekvetoucích výhonků, z nichž některé kvetou brzy na jaře. Roste na skalách a kamenitých svazích s vápenitou půdou. |
*S úplný seznam typů a odrůd mléčných řas Můžete si to přečíst na Wikipedii.
Každá z těchto rostlin je prezentována ve své vlastní jedinečné odrůdě a má individuální vlastnosti..
Euphorbia se také dobře hodí k různým rostlinám.
Odrůda „Mil“ s jemnými květy
Euphorbia: reprodukce
Reprodukce probíhá několika způsoby, zejména mluvíme o semenech, řízcích a rozdělení keře..
Odrůda „Fat spurge“ má originální tvar a barvu
Šíření semen mléčné řasy
Většina odrůd této kultury se může snadno rozmnožovat samovýsevem. Vzhledem k tomu, že rostlina je dvoudomá, je pro přirozený reprodukční proces nutné, aby byly poblíž vysazeny samčí a samičí keře..
Rostlina dobře zapadá do moderního interiéru
Skutečnost! Pěstitelé květin jsou bohužel schopni určit „sexuální vlastnosti“ rostlin pouze během kvetení..
15
Samčí rostliny jsou užší a delší, zatímco samičí plodiny jsou naopak široké a obsypané mnoha tyčinkami. Na podzim je nutné osevní místo důkladně zamulčovat pomocí humusu nebo pilin..
Na poznámku! Nejživější rostliny jsou ty, jejichž semena byla podrobena stratifikaci..
15
Euphorbia: množení řízky
Všechny druhy této kultury, s výjimkou některých jednotek, se mohou snadno množit řízkováním..
- Optimální časové období pro tento proces jsou poslední květnové dny..
- U řízků by měly být upřednostněny mladé výhonky..
- V tomto případě by měl být řez proveden ostrým nožem a vyčnívající mléčná šťáva by měla být důkladně omyta teplou vodou..
- Poté musí být řezané prvky posypány aktivním uhlím, to platí také pro mateřskou část.
- Větvičky jsou odeslány na teplé místo na několik dní a po vysušení je lze snadno zasadit do krabic.
- Dno nádoby, ve které bude výsadba probíhat, je pokryta drenážní vrstvou 2-3 cm, poté se ke stejným účelům použije směs půdy sestávající z rašeliny a listové zeminy.
- Optimální je přidat malé množství dřevěného uhlí..
- Půda by měla být mírně vlhká, protože kultura euphorbia nemůže tolerovat nadměrnou vlhkost.
- O měsíc později řízky zakoření a budou připraveny na následný proces výsadby do země..
- Chcete -li dát kořenům sílu a sílu, je nutné použít speciální přípravky. Letní obyvatelé doporučují používat „Heteroauxin“.
Zde je tak jednoduchá, nekomplikovaná metoda řízků používaných k množení plodin.
Neobvyklý modrý spurge
Rozdělení keře mléčných řas
Euphorbia ozdobí cestu v každé zahradě
Pokud vám tato plodina na zahradě již roste, můžete ji rozmnožit dělením. Proces se provádí v dubnu až květnu, na začátku pučení. V tomto případě nepotřebujete speciální dovednosti, hlavní věc je, že v každém prvku jsou 2 ledviny. Posezení se provádí v předem připravených prostorách zahrady..
Rada! Takové kultury dosahují nejlepšího růstu v otevřených slunečných prostorách. Mohou se cítit dobře v polostínu, ale kvetení v tomto případě již není tak hojné..
- Pokud jste se rozhodli přidělit stinnou zahradní plochu, je nejlepší zasadit šupinatou nebo dlouhorohou mléčnici, to neovlivní hojnost kvetení.
- Rostlina se vyznačuje nadměrnou vitalitou. Jeho semena, odfouknutá větrem, někdy vyraší na těch nejneočekávanějších místech. Pokud jste na místě našli mladý růst, musíte tuto rostlinu vykopat a poté ji přesunout na trvalé místo. Jen si pamatujte, že tato kultura netoleruje časté „stěhování“.
- Když jsou sazenice zasazeny, musíte posypat dno otvoru drenáží. V její roli může působit expandovaná hlína, polystyren, oblázky. Na tuto vrstvu můžete položit kůru dřeva, která je mírně shnilá..
- Poté se do otvoru umístí sazenice, na jejíž kořenech je hrudka země, a posypaná půdní směsí na vrchol. Obsahuje rašelinu, listovou zeminu, písek.
Odrůda „tasmánský tygr“
15
Euphorbia a rysy péče o něj
Tato plodina se dobře vyrovnává se suchem, proto by měla být zalévána pouze ve velmi horkých a suchých létech. A v žádném případě byste neměli půdu zvlhčovat, může to negativně ovlivnit stav kořenového systému..
15
Poznámka! Top dressing se provádí 2-3x za sezónu, používají se na to klasická minerální hnojiva.
Majestátní vznešenost
Pokud žijete v regionu, kde v zimě jehla teploměru klesne pod 12 ° C, na podzim by měla být rostlina mulčována rašelinou, humusem nebo pilinami. Pokud jde o jeho velké keře, měly by být “zabaleny” smrkovými větvemi nebo silným polyetylenovým filmem.
Euphorbia je skvělá pro zdobení exteriéru