Każdy marzy o nadchodzącym sezonie szparagowym, ale dlaczego szparagi są tak popularne?
Już niedługo długo oczekiwany sezon szparagowy
Według opinii wielu badaczy, szparagi po raz pierwszy uprawiano w Grecji około 2500 lat temu – jego nazwa wywodzi się z języka greckiego i dosłownie oznacza „łodyga”. Początkowo warzywo znalazło zastosowanie w medycynie naturalnej ze względu na liczne właściwości prozdrowotne. Różne przepisy na przygotowanie szparagów można do dziś znaleźć w najstarszej znanej dziś na świecie książce kucharskiej „De re coquinaria” (O sztuce gotowania), która została napisana w III wieku przez rzymskiego pisarza i smakosza Caeliusa Apiciusa. Szparagi są uważane za przysmak popularny wśród młodych i starszych na całym świecie, charakteryzują się lekkim i przyjemnym smakiem i nie można go łatwo porównać z żadnym innym warzywem!
Czas na szparagi – tylko dla smakoszy!
Szparagi wywodzą się ze wschodniej części Morza Śródziemnego, we Francji uprawiano je dopiero w 1400 r.; około sto lat później Anglicy i Niemcy również zaczęli sadzić warzywa. Szparagi rozkwitły i zyskały na znaczeniu, zwłaszcza za panowania Ludwika XIV.
– słodki, a czasem pikantny smak szparagów zrobił ogromne wrażenie na Królu Słońca i dlatego od tej pory ta odmiana warzyw była nazywana „warzywem królewskim”. Obecnie świeże szparagi można kupić w sklepach od końca kwietnia do około 25 czerwca i serwowane są na całym świecie jako dodatek do różnych pysznych dań pierwszej klasy.
Odmiany szparagów, które od wieków zachwycają świat
Zasadniczo istnieje około 3000 odmian szparagów, ale w większości przypadków na rynku dostępne są tylko trzy z nich – szparagi białe, zielone i fioletowe. Biały kolor szparagów wynika z niskiej zawartości cholofilu i wynika z tego, że ten rodzaj warzyw jest uprawiany pod ziemią. Wiodącym producentem białych szparagów jest Holandia. Szparagi fioletowe, zwane nadal szparagami francuskimi, są dość małe w porównaniu do szparagów białych i zielonych (tylko 5 do 8 cm wysokości) i mają raczej owocowy smak. Tak zwany Najbardziej popularne są zielone szparagi amerykańskie lub brytyjskie ze względu na niską cenę. Istnieje wiele różnych sposobów przygotowania szparagów – warzywa można smażyć, gotować lub grillować lub możesz nawet cieszyć się szorstką konsumpcją szparagów!
Sezon na szparagi – wyjątkowe warzywo jest dobre dla zdrowia
Szparagi są dość bogate w witaminy K, A, C i kwas foliowy, a także dostarczają witamin z grupy B (B1, B2, B3 i B6), błonnika, manganu, miedzi, fosforu, potasu, magnezu, żelaza i białko! 180 gramów szparagów zawiera 43,2 kalorii i 4,66 g. białko!
Jedz zdrowo i ciesz się wyjątkowym smakiem
Kwas foliowy odgrywa istotną rolę dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania układu krążenia – przyjmuje się, że dzienne spożycie to około 400 mcg. z tej witaminy kompleksu witamin B zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jedna porcja szparagów dziennie zapewnia około 66% potrzebnej dawki kwasu foliowego! Szparagi stosuje się również w leczeniu artretyzmu i reumatyzmu, a warzywo służy również jako środek ochronny skóry – zapobiega uszkodzeniom słonecznym i zanieczyszczeniom skóry oraz spowalnia starzenie. Witamina K zapewnia krzepliwość krwi i wzmacnia kości, wszystkie witaminy z grupy B regulują poziom cukru we krwi i utrzymują go na prawidłowym poziomie. Spożywanie szparagów prowadzi do lepszego i szybszego metabolizmu oraz zmniejsza ryzyko raka jelita grubego. Dodatkowo szparagi pomagają również w walce z wadami wrodzonymi – kobiety muszą spożywać dużo szparagów w pierwszych miesiącach ciąży: kwas foliowy i witaminy z grupy B mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozdziału komórek w organizmie człowieka, a co za tym idzie także dla syntezy DNA.
Sezon szparagowy – od końca kwietnia do końca czerwca na targu można kupić świeże szparagi
Sezon szparagowy – białe szparagi są droższe od zielonych, ale mają też większą wartość odżywczą
Fioletowe szparagi są dość małe w porównaniu z innymi odmianami
Sezon szparagowy – przed gotowaniem szparagi należy dokładnie umyć
Zupa szparagowa jest oferowana we wszystkich restauracjach w sezonie szparagowym
Sos holenderski z odrobiną soku z cytryny idzie w parze ze szparagami
Czas na szparagi – eksperymentuj z przepisami i delektuj się pysznymi daniami
Szparagi doskonale komponują się z mięsem
Sezon na szparagi – ryby i szparagi to też wyjątkowe połączenie
Sezon na szparagi – dania z rybą i szparagami są uważane za żywność pierwszej klasy
I oczywiście klasyk w sezonie szparagowym – Wiener Schnitzel z ziemniakami i szparagami
Szparagi można upiec w piekarniku z ziemniakami i boczkiem
…a nawet podawaj w formie słonej muffinki
Czas na szparagi – sałatka ze szparagami to popularna przystawka dla młodszych i starszych
Każdy może przygotować spaghetti ze szparagami w domu
Czas na szparagi – przygotowując szparagi wszystko zależy tylko od Twojego gustu
Zabierz bułki ze szparagami do pracy?!